2025 High Country HFS101X13CROSSOVER
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    ENCLOSED CROSSOVER SNOW TRAILERS
    Features may include:
    Round Radius Diamond Plate Nose
    High Country Snowmobile Trailer Front Access Door
    Front Access Door
    High Country Ski Tie-Down Bars
    Ski Tie-Down Bars
    High Country Trailer Rear Ramp Door
    Rear Ramp
    High Country Dome Light Enclosed
    LED Dome Lights
    High Country Snow Trailer Water Resistant Decking
    Water Resistant Decking
    Info
    Industry
    Trailer
    Make
    High Country
    Model
    HFS101X13CROSSOVER
    Trim
    Base
    Year
    2025
    MSRP
    N/A
    Category
    Enclosed Cargo Trailer
    Subcategory
    Enclosed Cargo Trailer
    Specs
    Frame
    Subframe 2"x3"
    Floor
    Studs 24" O/C
    Walls
    Roof Studs 16" O/C
    Width
    Box 101" | Interior 98" | Overall 102" | Rear Door Opening 93"
    Height
    Box 66" | Interior 64" | Overall 7'8" | Deck 25" | Rear Door Opening 62"
    Length
    Box 13' | Interior 12'10" | Overall 17'2"
    Hitch Height
    23"
    Axles
    1-3500# Idler
    GVWR
    2990#
    Wheels
    12" E-Rated
    Tires
    ST145/R12E
    Gate/Door
    Side Door 26"x58" | Front Door 32"x70"