2025 High Country HES101X22DL
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2025 High Country HES101X22DL
    ENCLOSED DECKOVER LITE SNOW TRAILERS
    Front Ramp Door
    Track With Sliding D-Rings
    Side Access Door
    12" Stone Guard
    Protect your trailer from damage by rocks, salt or other road debris with a 12" stone guard panel made of tough, diamond plate steel.
    Water Resistant Decking
    Info
    Industry
    Trailer
    Make
    High Country
    Model
    HES101X22DL
    Trim
    Base
    Year
    2025
    MSRP
    N/A
    Category
    Enclosed Cargo Trailer
    Subcategory
    Enclosed Cargo Trailer
    Specs
    Width
    Box 101” | Interior 98” | Overall 101” | Rear Door Opening 93” | Front Door Opening 91"
    Height
    Box 75” | Interior 73” | Overall 92” | Deck 27" | Rear Door Opening 71” | Front Door Opening 75"
    Length
    Box 22’ | Interior 21’10” | Overall 27’5”
    Dry Weight
    TBD
    Max Load
    TBD
    GVWR
    6000#
    Frame
    Subframe 2"x5"
    Hitch Height
    23"
    Tires
    ST175/80R13
    Walls
    Floor Studs 16" O/C
    Gate/Door
    Door 32"x66"
    Coupler
    Rating 8000#
    Axles
    Qty/Rating 2-3500# Braked
    Wheels
    13" Silver Mod
    Safety Chains
    Floor
    Studs 24" O/C