2025 High Country HEC8.5X14-IF
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2025 High Country HEC8.5X14-IF
    ENCLOSED CARGO TRAILERS
    Features may include:
    All Aluminum Construction
    High Country Plywood Water Resistant Decking
    Water Resistant Decking
    High Country Interior LED Lights
    Interior LED Lighting
    High Country Door Mounted Ramps
    Double Barn Doors
    High Country V-Nose Side Access Door
    Side Access Door
    High Country Roof Vent
    Roof Vent
    High Country 24 Inch Stoneguard Flat Front
    24" Stone Guard
    Protect your trailer from rocks, salt or whatever the road throws at it with a 24" stone guard panel made of tough, diamond plate steel.
    Info
    Industry
    Trailer
    Make
    High Country
    Model
    HEC8.5X14-IF
    Trim
    Base
    Year
    2025
    MSRP
    N/A
    Category
    Enclosed Cargo Trailer
    Subcategory
    Enclosed Cargo Trailer
    Specs
    Length
    Box 14' | Interior 13'10" | Overall 20'8"
    Height
    Box 78" | Interior 76" | Overall 92" | Deck 15" | Rear Door Opening 72"
    Width
    Box 99" | Interior 96" | Overall 102" | Rear Door Opening 89"
    Hitch Height
    14"
    Axles
    2-3500# Braked
    Wheels
    15" Silver Mods