2023 Blue Giant BGS-30-177
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2023 Blue Giant  BGS-30-177
    BGS-30
    CAPACITY
    • 3,000 lb (1,364 kg)
    LIFT HEIGHTS
    • 104" (2,641 mm)
    • 126" (3,200 mm)
    • 157" (3,988 mm)
    • 177" (4,496 mm)
    PERFORMANCE
    • 24V AC drive motor
    • 24V ZAPI programmable travel controller supports simple and precise truck positioning
    • Creep speed control allows for easier maneuvering at low speeds in tight places
    • Travel speed remains constant relative to throttle position regardless of the load
    • Regenerative braking kicks in when the forks are 12" (305 mm) above height
    • Travel speed: 3.4mph (unloaded) and 3.1mph (under load)
    ERGONOMICS
    • Hand grips fit the operator's hand comfortably, reducing fatigue
    STRUCTURAL INTEGRITY
    • Bolt-on high-visibility mast
    • Fork size: 42" (1,067 mm) standard
    • 3" (76 mm) adjustable straddle legs support easy positioning in racked aisles
    • 224 AH battery package (4-6 volt, maintenance-free AGM batteries), complete with automatic 25AMP / 110VAC plug-in internal charger
    • I-beam construction
    • Heavy-duty two-piece head cover protects major components from impact damage
    Info
    Industry
    Material Handling
    Make
    Blue Giant
    Model
    BGS-30-177
    Trim
    Base
    Year
    2023
    MSRP
    N/A
    Category
    Forklift
    Subcategory
    General
    Specs
    Power/Fuel
    24V AC drive motor
    Capacity
    3,000 lb
    Height
    177"