2023 Blue Giant BGS-30-177
Get in Touch
Description
2023 Blue Giant BGS-30-177
BGS-30
CAPACITY
3,000 lb (1,364 kg)
LIFT HEIGHTS
104" (2,641 mm)
126" (3,200 mm)
157" (3,988 mm)
177" (4,496 mm)
PERFORMANCE
24V AC drive motor
24V ZAPI programmable travel controller supports simple and precise truck positioning
Creep speed control allows for easier maneuvering at low speeds in tight places
Travel speed remains constant relative to throttle position regardless of the load
Regenerative braking kicks in when the forks are 12" (305 mm) above height
Travel speed: 3.4mph (unloaded) and 3.1mph (under load)
ERGONOMICS
Hand grips fit the operator's hand comfortably, reducing fatigue
STRUCTURAL INTEGRITY
Bolt-on high-visibility mast
Fork size: 42" (1,067 mm) standard
3" (76 mm) adjustable straddle legs support easy positioning in racked aisles
224 AH battery package (4-6 volt, maintenance-free AGM batteries), complete with automatic 25AMP / 110VAC plug-in internal charger
I-beam construction
Heavy-duty two-piece head cover protects major components from impact damage
Info
Industry
Material Handling
Make
Blue Giant
Model
BGS-30-177
Trim
Base
Year
2023
MSRP
N/A
Category
Forklift
Subcategory
General
Specs
Power/Fuel
24V AC drive motor
Capacity
3,000 lb
Height
177"