2023 Blue Giant BGL-33-157
Get in Touch
Description
2023 Blue Giant BGL-33-157
BGL-33
CAPACITY
3,300 lb (1,497 kg)
LIFT HEIGHTS
104" (2,642 mm)
128" (3,251 mm)
157" (3,988 mm)
PERFORMANCE
AC drive motor delivers steady acceleration and travel speeds
24V ZAPI travel controller supports simple and precise truck positioning
Travel speed is reduced when forks are 12" (305 mm) above height
Neutral braking resists rollback on ramps
Creep speed control allows for easier maneuvering at low speeds in tight places
Travel speed: 3.41mph (unloaded) and 3.1mph (under load)
ERGONOMICS
Hand grips fit the operator's hand comfortably, reducing fatigue
STRUCTURAL INTEGRITY
24" (610 mm) load center
Fork size: 42" (1,067 mm) standard
35" (889 mm) tall load backrest
High visibility I-beam mast
Info
Industry
Material Handling
Make
Blue Giant
Model
BGL-33-157
Trim
Base
Year
2023
MSRP
N/A
Category
Forklift
Subcategory
General
Specs
Capacity
3,300 lb
Height
157"