2023 Blue Giant BGL-22-104
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2023 Blue Giant  BGL-22-104
    BGL-22
    CAPACITY
    • 2,200 lb (1,000 kg)
    LIFT HEIGHTS
    • 104" (2,642 mm)
    • 128" (3,251 mm)
    • 157" (3,988 mm)
    PERFORMANCE
    • AC drive motor delivers steady acceleration and travel speeds
    • 24V ZAPI travel controller supports simple and precise truck positioning
    • Travel speed is reduced when forks are 12" (305 mm) above height
    • Neutral braking resists rollback on ramps
    • Creep speed control allows for easier maneuvering at low speeds in tight places
    • Travel speed: 3.41mph (unloaded) and 3.1mph (under load)
    ERGONOMICS
    • Hand grips fit the operator's hand comfortably, reducing fatigue
    STRUCTURAL INTEGRITY
    • 24" (610 mm) load center
    • Fork size: 42" (1,067 mm) standard
    • Premium AGM battery pack with integral 110V charger
    • 35" (889 mm) tall load backrest
    • High visibility I-beam mast
    Info
    Industry
    Material Handling
    Make
    Blue Giant
    Model
    BGL-22-104
    Trim
    Base
    Year
    2023
    MSRP
    N/A
    Category
    Forklift
    Subcategory
    General
    Specs
    Height
    104"