2023 Blue Giant AF24-40-4856
Get in Touch
Description
2023 Blue Giant AF24-40-4856
Pneumatic Scissor
be used anywhere plant air is available (requires 80 PSI at 15 CFM air supply). These units are ideal in applications
feature 24" (610 mm) vertical travel, 33.5" (851 mm) raised height with 9.5" (241 mm) lowered height.
FEATURES
• Heavy-duty air spring
• Heavy-duty steel legs
• Lifetime lubricated bearings
• Safety hinged maintenance blocks
• Standard hand controls mounted to pedestal
OPTIONS
• Accordion skirts
• Conveyor
• Foot pedal control
• Oversized platforms
• Platform with beveled edges
• Portability package
• Tilt tables mounted to lifts
• Turn tables mounted to lifts
Info
Industry
Material Handling
Make
Blue Giant
Model
AF24-40-4856
Trim
Base
Year
2023
MSRP
N/A
Category
Forklift
Subcategory
General
Specs
Capacity
4,000 lb
Width
48"
Height
56"