2023 Blue Giant AF24-40-4856
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2023 Blue Giant AF24-40-4856
    Pneumatic Scissor
    be used anywhere plant air is available (requires 80 PSI at 15 CFM air supply). These units are ideal in applications
    feature 24" (610 mm) vertical travel, 33.5" (851 mm) raised height with 9.5" (241 mm) lowered height.
    FEATURES
    • Heavy-duty air spring
    • Heavy-duty steel legs
    • Lifetime lubricated bearings
    • Safety hinged maintenance blocks
    • Standard hand controls mounted to pedestal
    OPTIONS
    • Accordion skirts
    • Conveyor
    • Foot pedal control
    • Oversized platforms
    • Platform with beveled edges
    • Portability package
    • Tilt tables mounted to lifts
    • Turn tables mounted to lifts
    Info
    Industry
    Material Handling
    Make
    Blue Giant
    Model
    AF24-40-4856
    Trim
    Base
    Year
    2023
    MSRP
    N/A
    Category
    Forklift
    Subcategory
    General
    Specs
    Capacity
    4,000 lb
    Width
    48"
    Height
    56"